Wednesday, 20 April 2016

Data Interpretation for bank exams

Hello everyone. Today we present you questions on Data Interpretation. As you all know DI is the most important part of any bank exam. It covers almost half the quant section in IBPS po manis and almost 80-90 % quant portion in SBI po mains. even in pre exams there are 1-2 (5-10 marks) questions asked from DI. That's why it is very important to practise DI questions.

There are following types of D.I. questions asked:

1. Line graph
2. Pie chart
3. Bar graph
4. Tabular 
5. Missing D.I.

Missing D.I. is recently introduced from last year (2015) as it is very trickiest to solve. But with little practice you can solve these type of questions very easily. The rest of the questions are very easy to solve if they are asked individually. But now a days they are asked in combination. Like pie-charts with tabular, pie chart with line graph, line graph with tabular etc.
                                                                                                          Here we will try to cover all these types of questions regularly.



Questions on Data Interpretation for Sbi and other bank exams (Part 1)

Directions: ( 1–5):Read the graph and answer questions .
Income and Expenditure of a company over the year (in lakhs of rupees).



1.    The ratio of the average income of all the years to the average profit is :
(a) 24 : 13                          (b) 48 : 17
(c) 12 : 7                            (d) 6 : 5

2.    Percentage increase in profit in 1986 over 1982 is:
(a) 150 %                          (b) 120 %
(c) 100%                           (d) 80%

3.    The total income exceeds the total expenditure over the year 1982 to 1986 by:
(a) 85 lakhs                       (b) 105 lakhs
(c) 115 lakhs                     (d) 120 lakhs

4.    What is the difference in profit between 1983 and 1984 (in lakhs of rupees) :
(a) No profit                       (b) 5
(c) 10                                (d) 15

5.      The number of years in which the income is more than the average income of the given year is:
(a) One                              (b) Two
(c) Three                            (d) Four

Direction (6-10) : the pie chart given here shows expenditure incurred by a family on the various items and their savings, which amount to Rs 8000 in a month .study the chart and answer the question number 95 to 100 based on the pie chart


 .


6.    How much more amount is spent on food than housing?
(a) 1000                             (b) 3000
(c) 2000                             (d) 2500

7.    How much expenditure incurred on the education?
(a) 3000                             (b) 5000
(c) 4000                             (d) 7000

8.    The ratio of the expenditure on food to the saving is?
(a) 3 :2                               (b) 2 :1
(c) 4:3                                (d) 3 :4

9.    What is the expenditure of the family in education & housing for the month?
(a) 10000                           (b) 18000
(c) 15000                           (d) 16000

10.  What are the ratio of expenditure on education and housing?
(a) 2:7                               (b) 7:2
 (c) 2:5                               (d) 3:8

Answers with Explanation:

1.    (b) :
 Average income = (30 + 50 + 40 + 60 + 60)/ 5= 48 lakhs
Total average Profit = [(30 -20) + (50 – 30) + (40 – 30) + ( 60 – 40) + (60 – 35)]/ 5
è 17 lakhs
Ratio = 48 : 17

2.    (a) :
The profit in year 1982 = 30 – 20 = 10 lakhs
The profit in year 1986 = 60 – 35 = 25 lakhs
Increase in profit = 25 – 10 = 15 lakhs
Percentage increase in profit = (15 x 100) / 10 = 150%

3.    (a) :
 Total income = 30 + 50 + 40 + 60 + 60 = 240 lakhs
Total expenditure = 20 + 30 + 30 + 40 + 35 = 155 lakhs
Total income total expenditure = 240 – 155 = 85 lakhs

4.    (c) :
 The profit in year 1983 = 50 – 30 = 20 lakhs
Profit in the year 1984 = 40 – 30 = 10 lakhs
Difference = 20 – 10 = 10 lakhs

5.    (c) :
The average income of the given years
è (30 + 50 + 40 + 60 + 60)/ 5 = 240 /5 = 48 lakhs
There are 3 years ( 1983, 1985, 1986) in which the income is more than the average of the given years.

6.    (c) :
 Amount of saving , 600 = Rs 8000
Amount on food , 1200 = 8000*120/60 =16000
 Amount on housing, 1050 = 8000*105/60=14000
   Difference between food and housing = 16000-14000 =2000

7.    (c) :
 Amount of saving, 600 = Rs 8000
 Amount on education300= 8000*30/60 = 4000

8.    (b) :
The ratio on expenditure on food to the saving = 120: 60 = 2:1

9.    (b) :
Amount on education300= 8000*30/60 = 4000
Amount on housing, 1050 = 8000*105/60=14000
Total amount of education & housing = 4000 + 14000 = 18000

10.  (a) : 
4000 : 14000,= 2:7

1 comment: